2011/12/31

Review of 2011

Number of designs (with patterns) in 2011: 19
 
Number of projects: a lot and some more
 
Number of local publications: 2
 
 
Number of awards: 3 (Flamies, CGOA, Awesome Blog Award)
 
Crochet related project: #crochetonthestreet (@ElevenHandmade on Twitter)
 
Greatest meeting: Black Sheep Gathering (Eugene, OR) with Laurie the Fearless Leader of CLF and Shelby Allaho
 
Membership in organizations: 1 (CGOA)
 
CALs organized by me: 1 (Election night crocheting in LV)
 
Most valuable skill learned: sizing garments in my patterns
 
Other interesting facts – saw alpacas and lots of sheep; re-discovered the joy of sketching; took part in crochet and knitting blog week; took part in several local contests; started series of comics about my alter ego – Hooker; got lots of new virtual and some real crochet friends; opened Etsy shop; improved my construction skills, improved tapestry crochet skills; improved hairpin loom skills a bit; tried new things in my designs. 

2011/12/29

Hookers' New Year's EveBe careful with fireworks!
For other Hookers' adventures come HERE.

Vēl vienas beigas / Another end

Pirms ieejam Jaunajā gadā es vēlētos visiem un arī sev novēlēt – būt DROSMĪGIEM! 
 
Tieši drosme ir tas, kas tik bieži pietrūkst, lai īstenotu savus sapņus. Un arī man tās reizēm pietrūkst. Pēdējās dienas bijušas pārdomu pilnas – par pagājušo, par sasniegto, par nesasniegto, par pagātnes rēgiem... Reizēm ir sajūta, ka ir par grūtu, pārāk daudz jācīnās, lai sasniegtu sapņus... es negribu cīnīties un man nevienam nekas nav jāpierāda. Vienkārši gribās būt viegluma plūsmā un darīt to, kas no sirds patīk – un to es arī cenšos darīt. Un dariet arī jūs to, ko mīlat darīt visvairāk, neskatoties ne uz ko! Mīliet sevi un esiet drosmīgi, jo tikai tā var sasniegt savus sapņus!
 
Laimīgu Jauno gadu!

Before we are entering the New year I would like to wish everybody and myself – to be FEARLESS!
 
Fearlessness is one thing that is missing to carry out our dreams. I am missing it sometimes, too. Last few days have been full of wondering – about what has been, about achievements, about things that haven’t been achieved, about ghosts of the past... Sometimes it feels too much, too much to fight for to reach for our dreams... I don’t want to fight or to prove anything to anyone. I just want to be in the flow of ease and to do things I love most – and I’m trying to do so. And you should do it too, no matter what. Love yourselves and be brave cause that’s the only way to achieve our dreams!
 
Happy New year!

 
 
Megalauka dizainēto lapu ar tukšiem aplīšiem savām meditatīvām izpausmēm varat lejuplādēt ŠEIT.
You can download a sheet with empty circles for your meditative expressions HERE, designed by Megalauks.

2011/12/23

And the winner is....

...author of this comment:

"Ysolda is coming to the knit and crochet event in Holland. My Christmas wish is Doris Chan coming to this event in Nieuwegein in 2012!
Happy new year! Hieke.rotterdam@yahoo.com" 


As comment number two doesn't participate, there are 11 comments, 
and the winner is comment number 9.

Congratulations!

Thank you all for participating, may your wishes come true
and have a lovely holiday time!

2011/12/21

Giveaway!

I decided to cheer my blog readers before holidays - so giveaway it is!

What you have to do:

1. Follow my blog;

2. Answer the question in the comments 
(don't worry if your comment doesn't appear, I am administrating them):

What your perfect crochet-related Xmas present would be? (you can go crazy here) :)
  
 
And the PRIZE is....
London Cardigan Pattern (US sizes XS to XL)
PDF file, written in english using US crochet terms
Level: Intermediate


Be sure I can track you (your e-mail) to send  the prize. 

I will draw the winner on Friday morning (23rd Dec) (Latvia time - GMT+2), which will be very late thursday evening in USA.

2011/12/20

Awesome Crochet blog Award 2011 - Best Wearable Patterns

Vienmēr mazliet pārdzīvoju, ka visa jautrība notiek tad, kad es guļu (ar to es domāju - aktivitāti tajā zemeslodes pusē, kur ir diena tad, kad mums ir nakts). Tad nu šorīt pamostoties mani sagaidīja patīkams pārsteigums - blogam piešķirta Superīgāko Tamborēšanas Blogu Balva 2011 par Labākajiem apģērbu aprakstiem; to rīko Katrīna no CrochetConcupiscence.com
I have always been a bit upset that all the fun is going on while I'm asleep (meaning - activity going on in that part of the planet where is a day while we are having a night). So this morning I woke up and got a nice surprise - my blog is awarded for Best Wearable Patterns by Awesome Crochet Blog Award 2011 hosted by Kathryn from CrochetConcupiscence.com.


Katrīna raksta: "Es vienmēr, vienmēr priecājos par jaunajiem aprakstiem, ko Linda ievieto savā blogā. Tie ir tik satrieciši moderni. Viņas misija ir mainīt uztveri par tamborēšanu - no rokdarbiem līdz kaut kam, kas ir tiešām stilīgs, un viņai tas pilnībā izdodas! Linda ir no Latvijas un šis ir divvalodu blogs, un tur reizē ir arī kaut kas burvīgs. Viņa arī dalās ar citiem ierakstiem, ne tikai atrāda savus satriecošos aprakstus. Lielisks darbs, Linda! Man ļoti patīk tavs blogs!"

Kathryn writes: "I am always, always excited to see the new patterns that Linda puts up on her blog. They are so stunningly fashionable. Her mission is to change the perspective of crochet as something that’s just crafty to something that’s really stylish and she totally succeeds! Linda is from Latvia and this is a bilingual blog and there’s something a little magical about that, too. Plus she shares some other posts besides just showing off her terrific patterns. Great work Linda! I love your blog!" (text from HERE)

Paldies, Katrīn, par jauko pārsteigumu!
Thank you Kathryn for this nice surprise!

2011/12/19

Lapas vējā / Leaves in the Wind

Lai gan lapas pie mums sen jau kā nokritušas, toties vējš šodien bija spēcīgs. Te viens senāk iesākts tops - veidots pēc vienkāršas piegrieztnes no trikotāžas auduma ar tamborētām lapu aplikācijām. 
The leaves have fallen some time ago, but there was a strong wind today. I started this top a while ago - made it from jersey fabric, used a simple pattern and made leaf-shaped appliques on.

Skice / Sketch

Tops tika uzdāvināts draudzenei dzimšanas dienā.
This top was a present for friends' birthday.

Te nepabeigtā stāvoklī uz manekena / Unfinished on the mannequin

Dzija/Yarn - ONline Linie 255 Toledo Color

Telefonbilde / Phone camera shot

2011/12/12

London Cardigan

Jauna nedēļa un jauns apraksts - teksts kaut kur dzirdēts, piedodiet par atkārtošanos. :) Decembris kā jau pirmssvētku laiks pilns steidzamu darbu - visiem visu vajag, un tagad un uzreiz. :)
New week and new pattern - this text is repeating already, sorry for that. :) December is pre-holiday time - everybody wants everything and right now. :)


Uzmeistaroju šo jaku draudzenei uz dzimšanas dienu. Biju "apsolījusi" viņai krokodiļ-šalli, bet šeku reku - ierados ar jaku un jaunu frizūru (to arī pie reizes varat ievērtēt). Zināju, ka viņa meklē jaku - un kam tad domātas draudzenes, kas tamborē? :) Viņai jaka ļoti patika un tajā pat vakarā jau tika likta lietā.
I made this cardigan for my friend for her birthday. I "promissed" her to make a crocodile-shawl, but I came with the cardigan and a new haircut instead (you can check that out, too). I knew she was looking for a cardigan - and what are friends that crochet for? :) She loved the cardigan and wore it already on that very evening.Izmēri / Sizes XS [S; M; L; XL]
Dzija / Yarn Worsted + Fingering weight
Tamboradatas / Hooks 5.5 mm (I); 3.5 mm (E)

Apraksts ŠEIT (Etsy) un ŠEIT (Ravelry).
Pattern HERE (Etsy) and HERE (Ravelry).

2011/12/04

"Tamborēti" atradumi / "Crochet" Findings

Šodien vēlos pastāstīt par kaut ko ar tamborēšanu saistītu, ko ieraudzīju apmeklējot Ziemassvētku Veikalu (Galleria Rīga 3. stāvā un t/c Mols 2. stāvā).
Šīs Muhamors radītās krūzes un šķīvji, uz kurām redzami tamborētu mežģīņu nospiedumi manī raisīja neviltotu smaidu. Izskatās smuki, un domāju, ka tambor-mīļi būtu priecīgi par šādu dāvanu (varat "netīšām" atstāt vaļā šo ierakstu vīru datoros...). :) Klikšķiniet virsū, lai palielinātu. Click to enlarge.


Today I would like to tell what I saw when I was visiting Christmas Store.
Those "crocheted" cups and plates created by Muhamors made me smile. It looks pretty and I think crochet-lovers would love to get this as a present (you can "unintentionally" leave this post open on your husbands' computers....). :)

Attēli no/ Pics from  Muhamors.lv un Ziemassvētku Veikals.