2011/09/28

Widgets

Kā lasīt un saprast tamborēšanas aprakstus angļu valodā?

Šodien pastāstīšu, kā lasīt angliskos tamborēšanas aprakstus jeb paternus - sākot no valodas lietojuma līdz - ko kas nozīmē. Jo vairāk no visām šeit aprakstītajām kategorijām atrodat apraksta sākumā, jo vairāk varat uzticēties aprakstam.
  
Vispirms - vairāk vai mazāk jāprot angļu valoda. Ja ar valodu ir pašvakāk - palīdzēs google.com vai google.lv atrodamais tulkotājs. Sakarīga online vārdnīca atrodama iekš letonika.lv.
 
Apraksta sākumā būs norādīta grūtības pakāpe - jo mazāk iedaļu, jo apraksts vieglāks. Visbiežāk sastopamie iedalījumi ir - iesācējiem (beginner), viegls (easy), vidējs (intermediate), pieredzējušiem (experienced, advanced, expert).
 

Tiek norādīti aprakstītie izmēri (size). Sākot no mazākā līdz lielākajam. Piemēram: XS [S; M; L]. Ja vajadzīgais izmērs ir M, tad aprakstā jāskatās ...[...; ŠIS;...] skaitlis - kas norādīs, cik reizes jāizpilda stabiņš vai stabiņu kopa. Šeit uzmanība jāvērš uz to, no kurienes (valsts) apraksts nācis - valstu ietvaros izmēri atšķiras. Tāpēc jāskatās vai ir norādīti ne tikai standartizētie izmēri (S,M,L utt.), bet arī atbilstošie ķermeņa izmēri. Apģērbiem parasti norāda krūšu apkārtmēru - tas parasti norādīts gan collās (1"=2,54cm), gan centimetros.

Vairumā gadījumu tiek norādīti arī paša apģērba/aksesuāra izmēri (finished measurements) - kas ir tie izmēri, ko iegūstam izmērot pašu apģērba gabalu. Šad tad arī norādīts "fit" jeb cik pieguļošs ir attiecīgais modelis. Piemēram, fitted, tight-fitted - pieguļošs; loose fitted - brīvs.

Tālāk tiek norādīti materiāli.
DZIJA -  viens no svarīgākajiem materiāliem. Parasti tiek norādīta izmantotās dzijas ražotājfirma, kā arī dzijas nosaukums. Cik vienā kamolā metrāža/jardi un cik - grami/unces. Norādīts dzijas krāsas nosaukums, un cik kamolu (gramu/unces) nepieciešams.
Bieži vien tādas dzijas, kādas norādītas aprakstos, pie mums nav pieejamas, tāpēc ĻOTI svarīgi ir, ka norādīts dzijas svars/rupjums - par to jau rakstīju iepriekš ŠEIT - silti iesaku izlasīt! Tas ir ļoti, ļoti svarīgi! Jācenšas piemeklēt pēc iespējas līdzīgāka svara/rupjuma dzija - jo tiklīdz izmantosim cita rupjuma dziju, tā aprakstam vairs nebūs jēgas - tas nedarbosies. Jo šis apraksts ir rakstīts tieši tāda rupjuma dzijai, kā norādīts. Elementāra fizika. Ja nav vēlmes iedziļināties dziju rupjumos - jāņem vērā svars (grami) un metrāža (pieļaujamā nobīde smalkajam galam aptuveni +/- 10 m, rupjajām dzijām +/- 5 m; bet jo tuvāk norādītajam, jo labāk).

Tamboradata - norādīta izmantotā tamboradata. Ne vienmēr būs norādīts mums zināmais milimetru iedalījums. Par tamboradatām rakstīju ŠEIT. Vairumā gadījumu pie adatas būs piebilde - "vai arī tāda tamboradata, ar kuru var sasniegt norādīto mērogu".

Papildu materiāli: visbiežāk tie ir - lāpāmā adata (yarn/tapestry needle, stabiņu marķētāji (stitch markers), pogas, saspraudes utt.
 
Nonākam pie mēroga (kas patiesībā ir VISSVARĪGĀKAIS), ko arī iesaku izdarīt - uztamborēt reālu paraudziņu (dažreiz, ne vienu vien, lai panāktu mērogu). Visbiežāk mērogs tiek norādīts 10x10 cm / 4x4" - cik stabiņu un cik rindu ietilpst šajos 10x10 cm. Šis ir tas mērogs, kas jāpanāk ar konkrēto dziju un konkrēto tamboradatu, lai šis apraksts darbotos! (Retāk norādīts mērogs 2,5 cm/1" vai lielākā gabalā - ja raksts to prasa). Ja tamborēšanas "rokraksts" ir vaļīgāks vai ciešāks, un mērogu ar norādīto adatu panākt nesanāk - jāmaina adata - uz lielāku vai mazāku. Jāmaina tikmēr, kamēr sanāk tieši tik stabiņu, cik mērogā.

Tad vēl tiek norādīti aprakstā izmantotie stabiņi. Šeit ļoti svarīgs moments, kas jāievēro - no kuras valsts nāk apraksts. Arī par angliskajiem un amerikāniskajiem apzīmējumiem esmu rakstījusi - ŠEIT. Vienmēr - gan grāmatās, gan žurnālos - priekšā vai aizmugurē būs iekļauta leģenda ar apzīmējumiem un saīsinājumiem, kas izmantoti tieši tajā žurnālā. No tā arī tad jāspriež - vai tas ir angļu vai amerikāņu žurnāls/grāmata, un jālieto attiecīgie apzīmējumi.
 
Un tālāk jau sākas pats apraksts. Galvenais - izpildīt augstākminētos punktus. Tā jau ir liela daļa no darba.
Nu tas īsumā viss pagaidām. Ja rodas kādi jautājumi - droši - mēģināšu iespēju robežās atbildēt. Lai veicas ar aprakstu lasīšanu!
  
ps - ak jā, atcerējos, ko vēl gribēju teikt - droši ņemam lielākas adatas, nekā esam pieraduši (esmu ievērojusi pie mums apkārt klīstošo vīrusu "mazas adatas"). ;) Ļaujam droši, lai tamborējums veidojas mīksts un tam ir kritums. Būs smuki ;)

1 komentārs:

  1. Es tieši iedomājos par tiem adatu lielumiem- mēs jau kā maza valstiņa un tautiņa, tā pieticīgi ar tiem izmēriem. Amerikāņiem jau plašāka domāšana it visā, tad arī lielos tamborāķus lieto.
    Paldies, ka esi visas starptautiskās gudrības iztulkojusi latviski! :)

    AtbildētDzēst