2011/06/16

Widgets

Kas tev būtu jāzina tamborējot apģērbus / What you should know about crocheted garments

1. Modelis
Vispirms būtu jāsāk ar gan augumam, gan gadījumam piemērota modeļa izvēli. Ir jau skaistas tās ciku-caku kleitas žurnālos, bet jāpadomā – vai tiešām man būtu, kur tādā iet? Bieži vien tie „uh-un-ah” smukumi ir ļoti dramatiski un teatrāli, un nebūt ne ikdienai piemēroti, un bieži vien pat svinīgos pasākumos tādos izskatītos pārpucēti. Jāizsver, vai ieguldījums būs līdzsvarā ar vilkšanas reižu skaitu. Es iesaku izvēlēties mazāk uzkrītošu modeli, un kombinēt to ar uzkrītošākiem aksesuāriem, kurus katru reizi var pamainīt.
Bieži vien visu smukumu „norok” auguma formām neatbilstošs modelis – vai nu pārāk pufīgs, vai pārāk „kvadrāts”, vai neīstais garums, vai pārāk masīvs, vai nesaturīgs, vai neīstā krāsa utt. utjpr.
1. Design
You should start with choosing a design that will be appropriate for your body type and for occasion. Those dresses in magazines are very beautiful, but you should think first – do I have an occasion to wear that? Very often those „ wow” beauties are very dramatic and theatrical, and not ordinary clothes, and sometimes even at some celebration you would look overdressed. You should think if the input would balance with the number of times when you wear it. I would suggest to choose less showy design, and combine it with striking accessories that you can change every time.
Very often not appropriate design spoils all the beauty – either it is too puffy, too square, not the right length, too masive, or not the right color etc.
Interesants ikdienā valkājams tops / Interesting ordinary top
2. Dzija un tamboradata
Uztamborēt apģērbu ir milzu darbs, tāpēc būtu jāizvēlas kvalitatīva dzija, lai lielais darbs pēc pirmās mazgāšanas neaizietu vējā. Vēlams, lai sastāvā būtu dabīgās šķiedras vai dabīgo šķiedru maisījumi (negribās taču sust sintētikā, vai nemitīgi sprakšķēt vai gurkstēt). Tas, ka tā ir dabīgā šķiedra, nenorāda uz kvalitāti. Jāuzmanās no aizdomīgi lētām dzijām (čau Turcija!*). Iesaku lietot jau pārbaudītas vērtības, bet jaunas dzijas izmēģināt mazākos projektos (cepures, aksesuāri).
Esmu ievērojusi, ka pie mums ir tendence lietot pārāk mazas tamboradatas. Jānovērtē, cik blīvi vai brīvi tamborēju. Lai apģērbs iegūtu kritumu, jāizvēlas vai nu lielākais no uz etiķetes norādītajiem adatu numuriem, vai pat lielāks. Tā apģērbs nebūs ciets un kokains. Ja modelis prasa saturīgumu un noteiktu formu, jāizvēlas mazāka adata (ar šo tomēr iesaku neaizrauties).
2. Yarn and hook
It is huge work to crochet a garment, therefore you should choose yarn of high quality to ensure that you don’t have to throw your big work away after the first washing. It is very required that yarn consists of natural fibers, or natural fiber mixes (we don’t want to sweat or to crunch in synthetics, right?). The fact that it is natural fiber don’t reveal its quality. You should be cautious of suspiciously cheap yarn (hi Turkey!*).  I suggest to use tried yarns, but try new yarns in smaller projects (hats, accessories).
I have noticed that there is a tendency in Latvia to use smaller hooks. You should evaluate the tightness of your hooking. You should choose the largest number of hook that is indicated on yarn or even larger to get nice drape. That way garment won’t be stiff. If the design requires a certain form, you should choose smaller hook ( I suggest not to go overboard with it).
10-kārtīgai dzijai tiek lietota 7 mm adata / 10-ply yarn worked with 7mm hook
 
3. Piegrieztne
Šī man ir ļoti mīļa tēma. Es visus savus darbus taisu pēc piegrieztnēm. Ļoti iesaku iemācīties konstruēt piegrieztnes – tas ļoti atvieglos darbu, kā arī dod izprati par to, kur kas jānorauc vai jāpieaudzē. Viena pamata piegrieztne dod iespēju variēt ar modeļiem. Tas ir tāpat kā ar aptamborētām bumbām – ja reiz iemācies aptamborēt bumbu, pēc tam vari taisīt krelles, auskarus, rokassprādzes un visu, kas vien ienāk prātā. Slinkākajos variantos – var paņemt gatavas piegrieztnes no šūšanas/ adīšanas/ tamborēšanas žurnāliem. Bet noteikti uztaisiet reāla izmēra piegrieztni, lai procesā (kaut vai ik pēc rindiņas) varētu darbu pielikt pie piegrieztnes un novērtēt nākamos soļus. Nonākam pie...
3. Paper sewing pattern
I love this theme. I work all my projects using paper sewing patterns/cut-outs. I recommend to learn how to make those – it will ease your work a lot, and will give the understanding where you should increase or decrease. One basic sewing pattern gives an opportunity to vary with numerous designs. That is the same as with crocheted beads – if you learn how to do it, you can make necklaces, earrings, bracelets and many more out of them. The lazy version – you can take a ready sewing pattern from sewing/ knitting/ crochet magazines. But make sure you make a real sized pattern where you can put on and measure your crochet as you go (if it is necessary – after every row) to figure out next steps. We have come to the....  
Kleitas muguras daļa veidota pēc piegrieztnes /
Back part of the dress made using sewing pattern
 
4. ...procesa
Tagad atliek vien izvēlēties kādu no tūkstošiem jau esošu rakstu, un tamborēt. Un, lūdzu – es ļoti lūdzu! Mēs neesam kvadrāti! Taisiet vidukļa līnijas, rokriņķus, un veidojiet tamborējumu pēc piegrieztnes visur, kur tas vajadzīgs – tas taču nav grūti! Tamborējums stiepjas ļoti minimāli – un mēs tiešām neesam kvadrāti!
Ja izvēlēsieties tamborēt daudzkrāsainu apģērbu – jārēķinās ar ļoti daudziem diegu galiem (un papildus laiku to ievilkšanai). Tas pats jāapdomā, pirms taisām darbu no motīviem (it sevišķi smalkiem).
Par presēšanas metodēm lasi ŠEIT.
4. ... process
Now you can choose one of thousands of existing crochet stitch patterns and start to crochet. And please – I beg you! We are not squares! Please make waists, arm holes and form the crochet according to the sewing pattern everywhere it is necessary – it is not that hard! Crochets are not as elastic as knittings – and we are not squares indeed!
If you choose to make multi colored garment you should consider many ends to weave in (and additional time for weaving them in). The same relates to motif-works (especially thread works).
Read about blocking methods HERE.
Kleita no 103 motīviem / Dress made of 103 motifs
 
5. Kopšana
Tamborējumu kopšana ir ļoti vienkārša, ja vien zinām, kā to darīt. Neizšķirot pa šķiedru grupām – es iesaku visus tamborējumus mazgāt ar rokām remdenā ūdenī, un arī skalot tik pat remdenā ūdenī (strauja temperatūras maiņa var izraisīt saraušanos). Ūdenim var pievienot mazgāšanas līdzekli, kas paredzēts mazgāšanai ar rokām. ĻOTI svarīga ir pareiza žāvēšana. Nekādā gadījumā tamborējumu nevajadzētu kaut kur pieknaģēt un ļaut notecēties. Ūdens no izmazgātā tamborējuma ir maigi jāizspiež – bet neizgriežot. Jāžāvē horizontāli – jāizklāj, paklājot apakšā palagu vai dvieli, izveidojot tamborējumu pareizajā lielumā un formā. Ik pa laikam jāapgriež uz otru pusi. Par presēšanas/gludināšanas metodēm jau minēju iepriekš.
5. Care
Taking care of crochets are simple if you know how to do it. I won’t separate fibers by types. I suggest all crochets to be handwashed in lukewarm water and rinse them in the same warmth of water (quick change of temperatures can shrink the crochet). You can add a washing liquid that is devised for handwashing. Proper drying is VERY essential. Do not peg or pin the crochet anywhere and dont let the water flow down. You have to press the water out of crochet very gently – but don’t wring it out. Dry it horizontally – lay out (lay a sheet or towel under it) shaping it in the right size and form. Turn it on the other side time after time. I mentioned about blocking/ironing previously.  
  
 
*Ja kāds no Turcijas lasa šo ziņu, lūdzu, neapvainojieties. Pie mums bieži vien nonāk Turcijā ražotās dzijas nekvalitātīvākā daļa. Es ticu, ka jums ir arī labas dzijas!
*If someone from Turkey reads it – I am sorry, but a part of low quality yarn from Turkey reaches us quite often. I believe you do have qualitative yarn, too!

5 komentāri:

 1. diez vai tuvākajā laikā saņemšos uz kādu apģērba gabala tamborējumu, bet informācija patiešām noderīga. Paldies.
  Tā kā ir vairāki tamborgabali, kas nolikti kaut kad nākotnē realizēšanai, ceru, ka tai laikā vēl atcerēšos šīs vienkāršās patiesības :)

  AtbildētDzēst
 2. man prieks, ka noder :)
  viedoklis diezgan subjektīvs, bet no savas pieredzes.

  AtbildētDzēst
 3. Man jāiemācās tas par tām rupjajām adatām, jo mans niķis ir vienmēr ņemt smalkas adatas. Bet, ja tamborēju somu, tad gan prieks, ka stingri sanāk.
  Ar piegrieztnēm arī tā ir kā ir, daudzmaz jau tāpat skaidrs, ka dibens lielāks par vidukli, bet raukšanas vai pieaudzēšanas iespējas diktē tomēr raksts...
  Kad plānoju taisīt no vienādiem motīviem, es zīmēju samazinātu shēmu uz rūtiņu papīra un izplānoju, kā kārtosies motīvi un kur vajadzēs pusītes vai tml. Man kaut kā tā vairāk prasās ar rēķināšanu, nevis krāmēt uz lielās piegrieztnes. Bet, protams, katram sava pieeja. :) Īru mežģīnēm, tur gan laikam bez piegrieztnes neiztikt.

  AtbildētDzēst
 4. paldies par derīgo info! Daudz ko zinu un tomēr-atkārtošana zināšanu māte:)
  Lai izdodās!

  AtbildētDzēst
 5. Liels paldies par izsmeļošo informāciju! šis brīnišķīgais blogs aizstāj visas tamborēšanas gudrības, ko attāluma dēļ nevaru apgūt no vecmāmiņas. Lasos te visu ko angļu mēlē, bet ļoti priecājos, ka uzgāju šo vietni internetā- un te visi triki latviski! Vēlreiz paldies un lai netrūkst ideju! :)

  AtbildētDzēst