2010/07/23

Widgets

Izstrādājuma pabeigšana: PRESĒŠANAS PAMATI

Rakstu sērija ~Izstrādājuma pabeigšana~

Kad tamborēšanas daļa ir pabeigta, jāķeras pie izstrādājuma pabeigšanas. Pirmā svarīgā lieta ir presēšana. Crochet Magazine piedāvā rakstu par presēšanas metodēm.

Presēšana ir svarīgs solis, lai jūsu tamborējumi izskatītos profesionālāki. Pareiza tamborēta apģērba presēšana palīdzēs tam labāk izskatīties un derēt. Presēšana izceļ rakstu un ļauj izstrādājumam labāk „krist”. Nopresētas detaļas ir vieglāk sašūt un apstrādāt to malas, kā arī presēšanas laikā mazliet iespējams koriģēt detaļas izmērus.

Pastāv vairākas tamborētu detaļu presēšanas metodes. To pārzināšana ļaus izvēlēties katram projektam piemērotāko, lai sasniegtu veiksmīgu rezultātu. Metodes izvēle notiek atkarībā no tamborētā priekšmeta un dzijas veida. Dažas lietas nepakļaujas presēšanai, piemēram, trīsdimensiju vai ļoti mazi priekšmeti. Arī dažas šķiedras nav piemērotas presēšanai.


Sagatavošanās darbam
Vajadzēs presēšanas dēli, kniepadatas, tvaika gludekli, izsmidzināmo pudeli un izmantotās dzijas etiķetes. Presēšanas dēlim jābūt ar plakanu virsmu un pietiekami lielam, lai uz tā uzklātu presējamās detaļas. Detaļām pilnībā jāatrodas uz dēļa, lai to malas nepārkārtos.

Presēšanas dēlim jāatrodas vietā, kur tas var palikt nekustināts, kamēr presēšana nav pabeigta. Presēšanas ilgums var būt no dažām minūtēm līdz vairāk nekā dienai, atkarībā no apstākļiem. Dēlim jābūt izturīgam pret mitrumu un karstumu, kā arī jābūt iespējai tajā iedurt kniepadatas. Ļoti lielu priekšmetu – segu un šaļļu – presēšanai labi noderēs uz paklāja noklāts palags.

Izvēlies savu metodi

Presēšanu iedala:
• mitrajā,
• sausajā,
• aukstajā.

Metodes piemērošana balstās uz dzijas sastāvu, priekšmeta pielietojumu un jūsu izvēles.
Apskatiet dzijas etiķeti. Ja vienā priekšmetā kombinētas vairākas šķiedras, priekšroku jādod smalkākajai šķiedrai. Vairumam dabīgo šķiedru – vilnai, kokvilnai, linam un mohērai – lieto mitro vai sauso presēšanu. Dažām sintētiskajām šķiedrām presēšana nav vajadzīga, jo tās neuzmanīgas presēšanas gadījumā var tikt sabojātas. Jaunām un metāliskajām šķiedrām vajadzīga īpaša kopšana, tās nav piemērotas presēšanai.

Vienmēr ieteicams veikt tehniskā raksta izmēģinājumu, lai pārbaudītu mērogu. Uz šī parauga var izmēģināt presēšanu, lai pārliecinātos, vai tiek lietota piemērota metode. Piemēram, vai jūs zinājāt, ka pārāk liels karstums var „nogalināt” akrila dziju, padarot to spīdīgu un nesaturīgu? Labāk sabojāt mazu gabaliņu, nekā visu segu.

Mitrā presēšana ir piemērota tikai tām šķiedrām, kas iztur samirkšanu. Vispirms izmazgājiet detaļu vai pilnībā samitriniet un maigi izspiediet no tās lieko ūdeni. Neizgrieziet! Divdimensiju priekšmetus izklājiet uz plakanas virsmas, un maigi izveidojiet vēlamo formu un izmērus. Ar kniepadatām uzmanīgi piespraudiet detaļu uz dēļa. Trīsdimensiju priekšmetus piepildiet ar sarullētiem plastmasas maisiņiem vai citu ūdensizturīgu materiālu. Apaļiem priekšmetiem derēs to iekšpusē piepūsts balons vajadzīgajā lielumā. Atstājiet priekšmetu neskartu, kamēr tas nav pilnībā izžuvis. Žūšanu var paātrināt ventilators, kas novietots netālu.

Sausā presēšana ir piemērota šķiedrām, kas iztur mitrumu un karstumu (tvaiku). Piepsraudiet detaļu vēlamajā formā un izmērā pie presēšanas dēļa. Adatiņām jābūt tuvu un vienmērīgos attālumos vienai no otras, lai nedeformētu izstrādājumu. Var lietot arī presēšanas stieples (skat. attēlu). Kārtīgi iztvaicējiet detaļu, turot tvaika gludekli 3 vai vairāk centimetrus virs detaļas. Neļaujiet gludeklim pieskarties detaļai un negludiniet. Pēc tvaicēšanas atstājiet detaļu neskartu, kamēr tā pilnībā atdziest un izžūst.

Presēšanas stieples noderēs ģeometrisku detaļu nostiepšanai


Auksto presēšanu var lietot šķiedrām, kas iztur mitrumu, bet ne karstumu. Uzspraudiet detaļu vajadzīgajā formā un izmērā uz presēšanas dēļa, tāpat kā sausajai presēšanai. Apsmidziniet detaļu ar tīru ūdeni no izsmidzināmās pudeles, līdz detaļa ir pilnībā mitra. Ja dažās vietās detaļa nepieguļ dēlim, lietojiet papildus adatiņas vai dažas sekundes piespiediet ar roku (pārsteidzoši, kā ķermeņa siltums var palīdzēt!). Atstājiet detaļu neskartu, līdz tā ir pilnībā izžuvusi. Žūšanu var paātrināt netālu novietots ventilators.


Tagad jūs zināt dažādus presēšanas veidus, un kura metode kuram projektam ir piemērotākā. Visi ceļi vaļā, lai piešķirtu saviem izstrādājumiem pabeigtāku izskatu. Bet neaizmirstiet vispirms patrenēties uz izmēģinājuma paraudziņa!


Avots: http://crochetmagazine.com

1 komentārs:

  1. Liels,liels paldies par pamācību! Noteikti noderēs!

    AtbildētDzēst